Farmakologia w leczeniu uzależnienia od alkoholu

Choroba alkoholowa rozwija się stopniowo i wymaga indywidualnego podejścia do chorego. W trakcie terapii czasami wskazane lub wręcz niezbędne okazuje się zastosowanie środków farmakologicznych, szczególnie gdy uzależniony ma duży problem z utrzymaniem abstynencji lub jego kondycja fizyczna bądź psychiczna nie pozwala na powolne wyjście z nałogu.

Farmakologia w leczeniu uzależnienia od alkoholu ma długą tradycję. Niejednokrotnie chorzy traktują ją jako „złoty środek” zapominając, że ma ona jedynie wspierać terapię właściwą, czyli pracę z psychologiem, psychiatrą i mitingi anonimowych alkoholików.
Same leki nie są w stanie wyciągnąć z uzależnienia, ale mogą skutecznie odstręczyć od alkoholu lub zminimalizować jego spożycie. W Polsce najdłużej stosowanym środkiem jest Esperal czy inaczej Disulfiram. Jego działanie dla wielu jest kontrowersyjne, gdyż może wiązać się z nieprzyjemnymi, czasami niebezpiecznymi objawami. Esperal zaburza metabolizm alkoholu. Po wypiciu napoju procentowego można odczuwać nudności i bóle głowy. Przy większych ilościach alkoholu mogą pojawić się problemy z sercem i drgawki a w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do zgonu.

Dużo łagodniejszymi środkami są leki obniżające potrzebę picia, ale nie wywołujące tak skrajnych reakcji organizmu. Głód alkoholowy ogranicza Akamprozat, działający pozytywnie na układ nerwowy. Potrzebę picia ogranicza również Naltrekson oraz podobny do niego Nalmefen. Oba leki hamują wydzielanie endorfin, a więc picie sprawia uzależnionemu po prostu mniej przyjemności. Naltrekson zażywany jest systematycznie, natomiast Nalmefen przyjmuje się okazjonalnie, kiedy przewidywane jest spożycie alkoholu.

Czasami lekom ograniczającym głód alkoholowy towarzyszą również preparaty antydepresyjne czy stabilizatory nastroju. Farmakologia w leczeniu uzależnienia od alkoholu przynosi dobre wyniki pod warunkiem, że jest ona stosowana pod nadzorem terapeuty bądź lekarza, który w każdym przypadku dobiera najwłaściwszy środek.

Dodaj komentarz